2012. február 26.

Édesköményes, garnélás penne



Az édeskömény jóízű orvosság

 A legegyszerűbb édesköményt vetni. Magot akár patikában is vehetsz. Óriás termetű kaporhoz hasonló növényed lesz, amelyik szereti a napos fekvést, hiszen a mediterrán vidékeken őshonos, de Indiától Afrikán át Amerikáig az egész világon megterem. Mindenütt kedvelt zöldség-, fűszer- és gyógynövény. Már a régi egyiptomi, görög és római orvosok is használták. Többnyire ez az első gyógyszer, amelyikkel a kis emberpalánta megismerkedik, hiszen a csecsemő- és gyermekgyógyászatban előszeretettel rendelik. Kiváló görcsoldó, kisgyermekek és idősek jótevője. Hasi és mellkasi panaszok jóízű enyhítője.
Fátyolszerű, világoszöld leveleit frissen, szárítva vagy mélyhűtve, teljesen érett barna magvait szárítva használhatod. Az egész növény kellemes illatú, édes ízű, jellegzetes aromájú. A jóízű orvosság mintapéldája.
Egy kávéskanál magot negyed liter vízben vagy tejben kis lángon pár percig főzöl, majd leszűröd, kortyonként iszogatod és a gőzét belélegzed.



Hurutoldó teának mézzel készítsd.
Megfázásnál, hörghurutnál vagy asztmánál a langyos édesköményteába legalább fél órára papsajtlevelet és fehérmályvagyökeret is áztass egyenlő arányban, egy csészébe1-1 kávéskanállal számítva. Apránként kortyolgasd, de orrodba is csepegtess, sőt szemedet, arcodat, füledet mosd le és borogasd vele.
Valósággal simogat, minden kaparó, viszkető, csípő érzés elmúlik, az érzékeny nyálkahártyákat megvédi a kiszáradástól és kellemetlen külső ingerektől.
Ezzel a teljesen ártalmatlan szerrel a szénanáthában szenvedők sok kellemetlenségtől szabadulnak meg. Ilyenkor egy-két óránként ismételd a külső és belső alkalmazást.
Bélműködést serkentő és görcsoldó hatása révén emésztési zavar, felfúvódás és epebántalmak kedvelt háziszere. Ilyen esetekben a rendszeres teafogyasztás mellett ételeidbe is bőven tegyél köménymagot és zöldet is.
Babaír :Igen finom az édesköménnyel sütött kenyér és a karácsonyi mézes sütemény. Hasmenés ellen ajánlom a főtt kukoricadarát édesköménymaggal vagy a zöldjével ízesítve. Felhasználhatod még gyümölcslevesekhez, kompótokhoz is.
Csecsemők számára tejben főzheted ki a magot. A szélgörcsök megszüntetésére jó hatású az édesköménymag-teával dúsított fürdő is. A fájós hasnak az óramutató járásával megegyező körkörös gyengéd masszírozásához készíts belőle olajat: egy deciliter napraforgóolajba tegyél körülbelül két dkg édesköménymagot, langyosítsd át, és pár napig hagyd állni, majd szűrd le. Kellemes testmelegen használd. Az édeskömény tejszaporító hatású, ezért szoptatós mamák az ánizzsal, kaporral egyetemben tejben főzve igyák.

Frissítő tavaszi pakolás :Már a régi egyiptomi nők használták az édesköményt kozmetikai célokra, különösen a szem borogatására. A vörös, gyulladt szemet letisztítja, megnyugtatja, a látást javítja, a fáradt, petyhüdt bőrt felfrissíti. Használhatod gőzölésre, lemosásra, keverheted krémekhez és pakolásokhoz. Tavaszi frissítő pakolást már egészen korán, az első zöld hajtásokból készíthetsz, ha kefirrel, élesztővel és mézzel turmixolod össze.


Én a következő gyors és finom ebédet állítottam össze az édeskömény segítségével:

Megpároltam egy kis vajon egy felkarikázott újhagymát és egy fél apróra felvágott édesköményt, majd baconszalonnát, garnélát és kapribogyót is tettem mellé.Szardellafilé olajával meglocsoltam, sóval, borssal ízesítettem,kevés fehérborral megöntöztem s végül petrezselyem és kaporlevelet szórtam rá. Kifőztem a pennét és összekevertem a szósszal. Tálalás előtt citromlét facsartam rá és kaporral díszítettem.


Ízletes és nagyon egészséges étel: próbáljátok ki ti is!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése